نرم افزار آلتیوم دیزانیر چیست‌؟ | آوند الکترونیک

نرم افزار آلتیوم دیزاینر چیست‌؟

در دنیای الکترونیک یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر محصول را برد الکترونیکی آن تشکیل می‌دهد‌. برد‌های الکترونیکی برای آنکه بتوانند هدف محصول را انجام دهند نیاز به طراحی دارند‌. طراحی برد‌های الکترونیکی توسط متخصصان طراح برد به وسیله‌ی نرم افزار‌های طراحی برد الکترونیکی انجام می‌شود‌. در حال حاضر تعداد زیادی از نرم افزار‌های طراحی برد در دنیا وجود دارند که قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهند اما در بین نرم افزار‌های طراحی برد‌، آلتیوم دیزانیر یکی از بهترین نرم افزار‌های طراحی برد الکترونیکی است‌.

در این مقاله قصد داریم درباره‌ی نرم افزار آلتیوم دیزانیر صحبت کنیم و با ویژگی‌ها و امکاناتی که این برنامه را به یکی از بهترین برنامه‌های طراحی برد بدل کرده است آشنا شویم‌. پس تا انتهای این مقاله با آوند الکترونیک همراه باشید‌.

آلتیوم دیزانیر چیست‌؟

آلتیوم دیزاینر (altium designer) یک نرم افزار طراحی برد الکترونیکی است که در سال ۱۹۸۵ توسعه یافت‌. این نرم افزار توسط شرکت آلتیوم لیمیتد که شرکتی واقع در استرالیا است توسعه پیدا کرد و در سال ۲۰۰۱ نام آن به آلتیوم دیزاینر تغییر کرد‌. آلتیوم دیزاینر یکی از قدرتمند‌ترین‌، مشهور‌ترین و پرکاربرد‌ترین نرم افزار‌هایی است که برد‌های الکترونیکی را با آن طراحی می‌کنند‌. دلیل محبوبیت‌ آلتیوم دیزاینر داشتن قابلیت‌های زیاد و کاربردی‌ای است که دارد‌. آلتیوم دبزاینر به حدی در ایران محبوب و پرکاربرد است که بساری از شرکت‌های تولید کننده‌ی PCB و مونتاژ برد الکترونیکی فقط خروجی‌های این نرم افزار را می‌پذیرند‌.

امروزه برای ورود به بازار کار در زمینه‌ی طراحی برد و صنعت برد‌های الکترونیکی‌، تسلط به آلتیوم دیزاینر یک الزام به حساب می‌آید‌. بردهای الکترونیکی بخش مهمی از صنعت الکترونیک به حساب می‌آیند و تمامی مراحل ساخت برد الکترونیکی با توجه به طراحی آن انجام می‌شود‌. حال که با اهمیت طراحی برد آشنا شدید باید بدانید که تمام طراحی‌های برد الکترونیکی با نرم افزار‌های مخصوص انجام می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند‌. در این بین آلتیوم دیزاینر پرکاربرد‌ترین نرم افزار طراحی برد و مدار‌های الکترونیکی است و برای همین افراد فعال در این حوزه باید کار با این نرم افزار را بلد باشند‌.

کاربرد آلتیوم دیزانیر در طراحی شماتیک برد‌های الکترونیکی‌، آنالیز مدار‌های آنالوگ‌، تحلیل و آنالیز برخی از مدار‌های الکترونیکی دیجیتال‌، طراحی HDL و شبیه سازی مدار است‌.

قیمت نرم افزار آلتیوم دیزانیر

نرم افزار آلتیوم دیزاینر در بازار جهانی به ۲ صورت اشتراک موقت و دائم در دسترس است‌. با تهیه اشتراک دائم این نرم افزار دیگر نیازی برای نسخه‌های جدید این نرم افزار هزینه کنید و می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ی بیشتری نسخه‌های جدید آلتیوم دیزاینر را دریافت کنید‌. اشتراک آلتیوم دیزاینر به صورت موقت‌ محدودیت زمانی دارد و بعد از مشخصی باید دوباره اشتراک این نرم افزار را تهیه کنید‌. در ایران بسیاری از طراحانی که با این نرم افزار کار می‌کنند نسخه‌ی کرک شده‌ی آن را نصب کرده‌اند و بدون پرداخت هزینه‌ای از این نرم افزار استفاده می‌کنند‌.

محیط نرم افزار آلتیوم دیزاینر

این نرم افزار دارای ۲ قسمت اصلی است که عنصر‌های این نرم افزار را تشکیل می‌دهند‌. این ۲ قسمت عبارتند از‌:

  • قسمت اصلی این نرم افزار محیطی است که برای ویرایش اسناد دارد و شما در این محیط اقدام به طراحی شماتیک برد می‌کنید برد الکترونیکی خود را می‌سازید‌.
  • عنصر بعدی نرم افزار ابزار‌های آن و فضا‌های کاری مختلف آن است‌. تمامی پنل‌ها و ابزار‌های آلتیوم با نگاه اول به محیط نرم افزار در دسترس نیستند‌. بعضی از این ابزار‌ها در سمت چپ محیط نرم افزار در دسترس هستند‌، بعضی از آن‌ها مخفی هستند و برخی نیز به صورت pop-out در دسترس‌اند‌.
محیط نرم افزار آلتیوم دیزاینر | آوند الکترونیک

محیط نرم افزار آلتیوم دیزاینر

ویژگی‌های نرم افزار آلتیوم دیزاینر

altium designer به علت ویژگی‌هایی که دارد بسیار محبوب شده است‌. برای کار با این نرم افزار بهتر است این ویژگی‌ها را بشناسید‌. در ادامه برای شما بیان می‌کنیم و درباره‌ی هرکدام توضیح می‌دهیم‌.

محیط کاربر پسند

یکی از ویژگی‌های آلتیوم دیزاینر محیط کاربری آن است‌. محیط این نرم افزار بسیار کاربر پسند است و کار با آن راحت است‌. کار با ابزار‌ها و در محیط نرم افزار در آلتیوم دیزاینر به راحتی و با چند کلیک انجام می‌شود‌.

داشتن کتابخانه‌های قطعات الکترونیکی کاربردی و بهینه

در التیوم دبزاینر کتابخانه‌های بسیار کاملی وجود دارد که به صورت کلی بیش از ۲۰۰۰۰ قطعه از انواع قطعات الکترونیکی در آن موجود است‌. در صورتی که علاقه‌ای به استفاده از کتابخانه‌های التیوم دیزاینر ندارید مشکلی نیست‌! شما می‌توانید کتابخانه‌ی قطعات الکترونیکی مد نظر خود را در این نرم افزار طراحی و ایجاد کنید‌.

توانایی طراحی PCB‌های چندلایه

با استفاده از آلتیوم دیزاینر می‌توانید PCB‌های چندلایه تولید کنید و هر طور که می‌خواهید via‌ها را در لایه‌ها قرار دهید‌. این نرم افزار توانایی تولید pcb‌های یک‌لایه تا ۱۶ لایه را دارا می‌باشد‌.

داشتن محیط ۳ بعدی

از بهترین ویژگی‌های التیوم دیزاینر داشتن محیط ۳ بعدی است‌. محیط ۳ بعدی ویژگی‌ای است که تنها در تعداد کمی از نرم افزار‌های طراحی برد مدار چاپی دیده می‌شود‌. طراحی PCB در محیط ۳ بعدی باعث می‌شود تا دید بهتری نسبت به برد و طراحی اون داشته باشید‌. با در اختیار داشتن محیط ۳ بعدی توانایی دید ۳۶۰ درجه‌ی برد را دارید‌. ویژگی خوبی که محیط ۳ بعدی دارد امکان طراحی برد‌های چندلایه در این محیط است‌. دید ۳۶۰ درجه باعث می‌شود در طراحی برد‌های ۲ لایه راحتی بیشتری داشته باشید‌.

محیط‌های یکپارچه

در بسیاری از نرم افزار‌های طراحی برد شما باید شماتیک برد را در یک محیط ایجاد کنید و سپس این شماتیک را در محیط دیگری فراخوانی کنید و آن‌را تبدیل به PCB کنید‌. در التیوم دیزاینر به علت آن که محیط‌های مختلف نرم افزار یکپارچه هستند نیازی به انجام این کار نیست و شما به راحتی و فقط با چند کلیک می‌توانید یک شماتیک طراحی شده را به pcb تبدیل کنید که این موضوع یک قابلیت بسیار کاربردی است‌.

طراحی شماتیک برد در آلتیوم دیزاینر | آوند الکترونیک

شماتیک برد الکترونیکی

قابلیت روتینگ

در التیوم دیزاینر شما می‌توانید قطعات را در هر لایه به برد متصل کنید‌. این کار به صورت اتوماتیک و دستی قابل اجرا است و نام این ویژگی روتینگ است‌. روتینگ باعث می‌شود تا شما به راحتی جای نصب قطعات را مشخص کنید و نیازی نباشد برای جایگذاری یک قطعه در لایه‌های میانی‌، سایر لایه‌ها را پنهان کنید‌.

توانایی آنالیز برد‌های آنالوگ

همانطور که گفتیم التیوم دیزاینر توانایی آنالیز مدار‌های آنالوگ و برخی مدارات دیجیتال را دارا می‌باشد‌. آنالیز مدار‌های آنالوگ با استفاده از پی اسپایس در آلتیوم دیزاینر انجام می‌شود‌.

قسمت PCB rules

آلتیوم دیزاینر دارای بخشی به نام pcb rules است و شما می‌توانید با استفاده از این بخش استاندارد‌ها و شرایط برد الکترونیکی را مشخص کنید‌. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید فاصله‌ی ترک‌ها‌، زاویه‌ی ترک‌ها هنگام تغییر جهت‌، حداقل فاصله‌ی قطعات و حداقل و حداکثر پهنای ترک‌های برد را مشخص کنید‌. اسن قابلیت از پرکاربرد‌ترین و بهترین قابلیت‌های آلتیوم دیزاینر است‌.

قابلیت pcb rules | آوند الکترونیک

قابلیت pcb rules آلتیوم دیزاینر

قابلیت clarftsman

این قابلیت به شما امکان می‌دهد تا بتوانید برای برد الکترونیکی خود یادداشت و ویژگی بگذارید‌. با استفاده از clarftsman شما می‌توانید برای تولید کننده‌ی PCB مشخص کنید که جنس برد و ضخامت آن چقدر باشد‌، نقطه‌ی ذوب برد باید حداقل چند درجه باشد و‌…

ویژگی DRC

التیوم دیزانیر یک سیستم عیب یابی خودکار دارد که عیوب برد و عدم تطابق آن با استاندارد‌های جهانی را مشخص می‌کند و این ویژگی یکی از بهترین ویژگی‌های نرم افزار آلتیوم دیزاینر است‌. DRC مخفف عبارت design rule checker است و نام همین ویژگی التیوم دیزاینر است‌. DRC برد را با قوانین الکتریکی و استاندارد‌ها تطبیق می‌دهد و بعد از بررسی برد محل خطاها را با نوع خطا به شما اعلام می‌کند‌.

آلتیوم دیزانیر‌؛ محبوب‌ترین نرم افزار طراحی برد‌های الکترونیکی

در این مقاله با آلتیوم دیزاینر آشنا شدیم و دانستیم که دلایل محبوبیت آن (ویژگی‌های این نرم افزار) چیست‌. با توجه به استفاده‌ی گسترده از این نرم افزار در ایران مهندسان الکترونیک باید کار با این نرم افزار را فرا بگیرند‌. شما برای یادگیری این نرم افزار می‌توانید دوره‌های آموزشی به زبان فارسی آن را مشاهده کنید یا اگر زبان انگلیسی خوبی دارید می‌توانید با رایگان ویدئو‌های آموزشی این نرم افزار را در یوتیوب مشاهده کنید‌. از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاس‌گزاریم‌.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب