نکات سفارش PCB | آوند الکترونیک

نکات مهم سفارش PCB که در قیمت برد تاثیر‌گذار است

PCB‌ها یکی از اجزای مهم صنعت الکترونیک هستند که در تمامی محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. PCB‌ها انواع گوناگونی دارند که باید بسته به برد مد‌نظر آن‌ها را طراحی و تولید کرد‌. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی برد مدار چاپی روی لینک کلیک کنید‌. در ادامه‌ی این مقاله درباره‌ی نکات سفارش PCB که بسیار حائز اهمیت هستند صحبت می‌کنیم‌، پس تا انتهای این مقاله با آوند الکترونیک همراه باشید‌.

عوامل تاثیر‌گذار در قیمت PCB

قیمت تمام شده‌ی یک برد الکترونیکی به ۲ شاخصه‌ی اصلی بر می‌گردد. یکی از این شاخصه‌ها تولید PCB خام و دیگری مونتاژ برد الکترونیکی است. برای سفارش یک برد الکترونیکی باید نکات مهمی را در ارتباط با هر دو شاخصه‌ی گفته شده رعایت کنید‌. نکات سفارش PCB شاید ساده به نظر برسند اما رعایت نکردن آن‌ها باعث می‌شود تا هزینه‌های تولید برد الکترونیکی شما به شدت افزایش پیدا کند‌.

نکات سفارش PCB

نکات سفارش PCB در کیفیت و قیمت برد تاثیر گذار هستند و برای همین امر دانستن این نکات به شما کمک زیادی می‌کند‌. بهترین نوع سفارش PCB به طوری است که برد‌، کیفیت مدنظر شما را داشته باشد و در عین حال قیمت تمام شده‌ی بالایی نداشته باشد‌. این مهم نیازمند این است که نکات مهم و تاثیر گذار در قیمت و کیفیت برد‌های مدار چاپی را بشناسید‌.

قیمت و نکات سفارش PCB که باید آن‌ها را رعایت کنید به چندین عامل مهم مثل کاربرد برد الکترونیکی‌، قطعاتی که روی آن مونتاژ می‌شوند و طول عمر محصول شما بستگی دارد‌. یک سفارش اشتباه PCB می‌تواند قیمت تمام شده‌ی برد شما را به شدت افزایش دهد و ممکن است کارآیی لازم برای محصول شما را هم نداشته باشد‌. برای همین موضوع طراحان و سفارش دهند‌گان برد‌های مدار چاپی معمولا چند نمونه از برد را سفارش می‌دهند و با انجام تست‌ها و مونتاژ قطعات و بررسی عملکرد برد تولید شده اقدام به تولید برد در تیراژ مد‌نظر خود می‌کنند‌.

نکاتی که در سفارش PCB باید رعایت شوند به طراحی و تولید برد الکترونیکی بر می‌گردد بنابراین در طراحی برد‌های خود بسیار دقیق عمل کنید و نکات سفارش PCB را جدی بگیرید‌. در ادامه با نکات سفارش PCB بیشتر آشنا می‌شویم و آن‌ها را توضیح می‌دهیم‌.

شیت بندی برد‌های طراحی شده

برد‌های مدار چاپی معمولا به صورت تکی تولید نمی‌شوند و در کنار هم به صورت شیت بندی شده تولید و چاپ می‌شوند و بعد از مونتاژ قطعات روی آن‌ها برد‌ها برد می‌خورند‌. شیت بندی برد‌ها را بهتر است طراح متناسب با تعداد برد درخواستی انجام دهد اما شرکت‌های تولید کننده PCB معمولا این کار را خودشان هم انجام می‌دهند‌. اگر چندین برد در یک پنل شیت بندی شوند هزینه‌ی تمام شده‌ی تولید PCB کاهش پیدا می‌کند‌.

شیت بندی برد‌های مدار چاپی | آوند الکترونیک

شیت بندی PCB‌ها در یک پنل

اندازه‌ی پنل PCB

پنل‌های با سایز کوچک‌تر معمولا هزینه‌ی تمام شده‌ی شما را کاهش می‌دهند اما این در صورتی است که تیراژ برد‌های شما زیاد نباشد‌. در صورت زیاد بودن تعداد پنل‌ها و شیت‌ها تفاوت قیمت محسوس نخواهد بود و دستتان در انتخاب سایز پنل‌های PCB باز‌تر است‌.

تعداد برد‌های PCB؛ یکی از مهم‌ترین نکات سفارش PCB

هر‌چه تعداد برد‌های شما بشتر باشد هزینه‌ی تمام شده به ازای هر برد کاهش می‌یابد‌. تعداد زیاد برد‌های سفارش گذاری شما همیشه به نفع شما نخواهد بود چرا که اگر برد‌های شما اولین بار است تولید می‌شود بهتر است ابتدا بین ۱ الی ۳ نمونه از آن را تولید کنید‌. نمونه‌های تولید شده PCB بررسی و تست می‌شوند با بررسی برد‌های نمونه و رفع خطا‌ها و ایرادات احتمالی نوبت آن می‌رسد که برد‌ها را در تیراژ بالا تولید کنید‌.

تعداد لایه‌های PCB

یکی از نکات سفارش PCB که اهمیت زیادی در قیمت تمام شده دارد تعداد لایه‌های برد مدار چاپی مد‌نظر شماست‌. تعداد لایه‌های PCB به جز در برد‌های یک لایه همیشه عددی زوج است‌. طراحان PCB بهتر است از نهایت ظرفیت هر لایه استفاده کنند چرا که افزایش تعداد لایه‌ها به طور مستقیم قیمت تمام شده‌ی مونتاژ و تولید برد مدار چاپی را افزای می‌دهد‌.

متریال انتخابی برای PCB

منظور از متریال انتخابی برد‌ها همان جنس برد است که بسیار اهمیت دارد‌. جنس برد‌ها را بر اساس نوع عملکرد و همچنین طول عمر مدنظر محصول مورد نظر انتهاب می‌کنند‌. در حال حاضر رایج‌ترین متریال برای PCB‌ها FR4 است‌. از دیگر متریال‌هایی که می‌توانید برای PCB‌های خود انتخاب کنید می‌توان به CEM‌، FR1 و بردهای آلومینیومی اشاره کرد که بسته به نوع برد متریال‌های مختلفی برای برد‌ها انتخاب می‌شود‌.

مقاومت متریال برد نسبت به افزایش دما

از نکات سفارش PCB می‌توان به دمای TG اشاره کرد‌‌، این دما همان درجه حرارتی ‌است که برد در آن استحکام خود را از دست می‌دهد و نرم می‌شود. معمولا برای برد‌های با کاربرد معمول از TG150-160 استفاده می‌شود‌. اگر دمایی که قرار است برد شما تحمل کند بیشتر از ۱۵۰ الی ۱۶۰ درجه است بهتر است از برد‌هایی با TG‌های بالا‌تر استفاده کنید‌. استفاده از برد‌های با تحمل دمایی بالا‌تر مستقیما بر هزینه‌ی تمام شده‌ی برد شما اثر می‌گذارند و قیمت برد شما را بالا‌تر می‌برند‌.

نوع via های به کار رفته در برد‌؛ جزو نکات مهم سفارش PCB برای طراحان حرفه‌ای

نوع via انتخابی برد در قیمت تمام شده‌ی برد و همچنین استفاده از حداکثر فضای برد اهمیت دارد‌.  viaهای کور یا مدفون (blind via) که در تمامی لایه‌ها را به هم متصل نمی‌کنند‌، هزینه‌ی برد را به شدت افزایش می‌دهند‌. via‌‌های کامل که از تمامی لایه‌های برد عبور می‌کنند هزینه‌ی کمتری نسبت به via‌های مدفون دارند اما فضای برد‌ها در لایه‌های میانی را که این via در آن‌ها کاربرد ندارد را اشغال می‌کنند‌.

انواع via | آوند الکترونیک

انتخاب نوع via جزو نکات مهم سفارش PCB

ضخامت PCB؛ نکته‌ای که هنگام سفارش PCB اهمیت زیادی دارد

برد‌های PCB معمولا ضخامت ۱.۶ میلی‌متری دارند که ضخامت استاندارد آن‌ها به حساب می‌آید‌. اگر وزن و همچنین فضایی که برای برد در نظر دارید محدود است می‌توانید از برد‌هایی با ضخامت کمتر استفاده کنید‌. PCB‌های با ضخامت‌های بیشتر برای بردهایی استفاده می‌شوند که نیازمند استحکام بیشتری هستند و ضخامت آن‌ها تا ۲ میلی‌متر هم می‌رسد‌.

ضخامت لایه‌ی مس

لایه‌ی مس در برد‌های PCB بابت عبور جریان اهمیت بالایی دارد در مقاله‌ی تولید PCB روش سیم کشی مس در برد‌ها را توضیح دادیم‌. سیم‌های مس در برد معمولا ضخامت ۳۵ میکرومتری دارند در صورتی که بخواهید جریان‌های بالا از برد عبور دهید بهتر است از ضخامت بیشتری برای لایه‌ی مس استفاده کنید‌.

ضخامت لایه مس | آوند الکترونیک

انتخاب ضخامت لایه‌ی مس در برد سفارش گذاری شده

فاصله‌ی بین ترک‌های برد (trace‌ها)

فاصله‌ی بین ترک‌ها یکی دیگر از نکات سفارش PCB است که باید بسته به برد و تراکم قطعات در برد انتخاب می‌شود‌. فاصله‌ی بین trace‌ها با میلی‌اینچ محاسبه می‌شود‌، در حالت عادی این فاصله ۱۰ میلی‌اینچ است‌. اگر تراکم برد شما بالا باشد باید فاصله‌ی بین مسیر‌های مس را کاهش دهید‌. ضخامت لایه‌ی مس را می‌توان تا ۳ میلی‌اینچ هم کاهش داد اما با کاهش فاصله‌ی بین مس‌ها هزینه‌ی برد افزایش قابل توجهی خواهد داشت و همچنین ممکن است در برد نویز‌های الکترومغناطیسی ایجاد شود‌.

فاصله بین ترک‌های برد | آوند الکترونیک

فاصله‌ی بین ترک‌ها‌؛ از نکات مهم سفارش PCB

حفره‌های برد

حفره‌های PCB یکی از عوامل تاثیر‌گذار در قیمت برد هستند‌. حفره‌ها می‌توانند هم برای via و یا برای قرار‌گیری پایه‌ی قطعات در برد‌های DIP مورد استفاده قرار‌گیرند‌. نکته‌ی مهم این است که با کوچک شدن سایز حفره‌های برد مدار چاپی هزینه‌ی برد افزایش پیدا می‌کند‌. این افزایش هزینه به این علت اتفاق می‌افتد که حفره‌های کوچک‌تر نیازمند دستگاه‌های پیشرفته‌تر و همچنین دقت حفره‌زنی بیشتری هستند‌.

انتخاب لایه‌ی سولدر ماسک؛ یکی دیگر از نکات سفارش PCB

با لایه‌ی سولدر ماسک در مقاله برد مدار چاپی آشنا شدیم‌. این لایه‌، محافظی برای برد است که لحیم کاری روی آن اتفاق می‌افتد‌. رنگ لایه‌ی سولدر ماسک معمولا سبز است که رایج‌ترین و ارزان‌ترین رنگ برای این لایه به حساب می‌آید‌. شما می‌توانید برای solder mask از رنگ‌های دیگری نیز استفاده کنید‌.

نوع برش برد‌های PCB و جداسازی آن‌ها از پنل

همانطور که گفتیم PCB‌ها معمولا روی پنل‌های بزرگ‌تر شیت‌بندی می‌شوند‌. در نهایت برد‌ها را برش می‌دهند و هر برد را از پنل جدا می‌کنند‌ که این برش‌ها معمولا با v-cut انجام می‌شود‌. برش v-cut ارزان‌ترین نوع برش برای جداسازی PCB‌هاست اما می‌توان برای جداسازی برد‌های مدار چاپی از روش‌های دیگر نیز استفاده کرد‌.

PCB‌ها بعد از برش v-cut | آوند الکترونیک

PCB‌ها بعد از اتمام فرآیند ساخت با برش v-cut از شیت جدا می‌شوند

رعایت نکات سفارش PCB؛ برگ برنده‌ی شما در تولید بهترین برد‌های مدار چاپی

نکات سفارش PCB بسیار حائز اهمیت هستند چرا که با رعایت این نکات می‌توان برد‌هایی با بهترین کیفیت و به صرفه‌ترین قیمت تولید کرد که توانایی عملکردی و طول عمر قابل قبولی داشته باشند‌. طراحان برد‌های الکترونیکی تلاش می‌کنند تا بهترین انتخاب را برای هرکدام از المان‌های مهم در نکات سفارش PCB داشته باشند‌.امبدواریم بعد از خواندن این مقاله با نکات سفارش PCB تا حد زیادی آشنا شده باشید و بتوانید از این نکات در پروژه‌های خود استفاده کنید‌.

اگر مهارت لازم را برای انتخاب بهترین و به صرفه‌ترین ترکیب PCB نطابق با خواسته‌هایتان ندارید نگران نباشید چرا که آوند الکترونیک با داشتن بیش از ۱۰ سال سابقه و بهره‌گیری از متخصصان مجرب بهترین ترکیب را برای برد‌های سفارش گذاری شده توسط شما انتخاب می‌کند‌. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه آوند الکترونیک بودید از شما سپاسگزاریم‌.

فهرست مطالب