دمونتاژ برد الکترونیکی | آوند الکترونیک

در صنعت الکترونیک همانطور که مبحث مونتاژ برد الکترونیکی اهمیت دارد‌، دمونتاژ برد الکترونیکی نیز حائز اهمیت است‌. قبلا با مونتاژ برد الکترونیکی آشنا شدیم و دانستیم این مرحله در تولید محصولات الکترونیکی چقدر اهمیت دارد‌. در روند تولید برد‌های الکترونیکی ممکن است اشتباهاتی رخ دهد و نیاز باشد قطعاتی که در برد به کار رفته‌اند تعویض گردند‌. قطعات به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند‌. برخی از این دلایل عبارتند از‌؛ لحیم شده ۲ پد یک قطعه‌، استفاده از قطعات خراب‌، رعایت نشدن قطب مثبت و منفی قطعات و مشکلات رایج لحیم کاری‌. در این موارد نیاز به دمونتاژ برد الکترونیکی داریم‌. در این مقاله با دمونتاژ برد الکترونیکی آشنا شویم‌.

دمونتاژ برد الکترونیکی

به مونتاژ کردن و جایگذاری قطعات الکترونیکی در برد مونتاژ برد (assembly) و به برداشتن قطعات الکترونیکی از برد دمونتاژ برد الکترونیکی (deassembly) می‌گویند‌. دمونتاژ قطعات الکترونیکی همانند مونتاژ قطعات مرحله‌ای مهم و حیاتی است‌. در بسیاری از برد‌های الکترونیکی پیش می‌آید که قطعه‌ای به اشتباه در برد قرار می‌گیرد یا قطعات الکترونیکی برد به درستی لحیم نمی‌شوند و نیاز به تعویض قطعات وجود دارد‌. فرآیند دمونتاژ برد الکترونیکی به علت حساسیت بالایی که دارد باید توسط تکنسین‌های حرفه‌ای انجام شود‌.

دمونتاژ بزد برد الکترونیکی برای پروسه‌ی تعمیر برد نیز کاربرد دارد و اگر قطعه‌ی الکترونیکی‌ای در برد دچار مشکل شده باشد باید با دمونتاژ کردن قطعه و تعویض آن با قطعه‌ی سالم برد الکترونیکی را تعمیر کنید‌. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی تعمیر برد الکترونیکی روی لینک کلیک کنید‌.

لوازم کاربردی در دمونتاژ برد الکترونیکی

برای دمونتاژ برد‌های الکترونیکی از لوازم مختلفی استفاده می‌شود‌. که در ادامه با این لوازم به طور کامل آشنا می‌شویم.

پنس‌: یکی از لوازم کاربردی در دمونتاژ قطعات الکترونیکی پنس است‌. پنس وظیفه‌ی نگهداشتن و جداکردن قطعه‌ی الکترونیکی از روی برد را دارد‌. از پنس برای دمونتاژ برد‌های SMD و DIP استفاده می‌شود‌.

لوازم دمونتاژ برد الکترونیکی | آوند الکترونیک

لوازم کاربردی دمونتاژ برد الکترونیکی

قلع کش‌: یکی دیکر از لوازمی که در دمونتاژ برد‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد قلعکش نام دارد‌. این وسیله وظیفه‌ی برداشتن خمیر قلع از پایه‌ی قطعات را برعهده دارد‌.

هیتر‌های هوای گرم‌: این لوازم پیشرفته برای دمونتاژ‌های حرفه‌ای استفاده می‌شوند‌. شما می‌توانید درجه حرارت این ابزار و مسیری که باید هوای گرم را هدایت کند‌، مشخص کنید و این ابزار خمیر قلعی که روی پایه‌ی قطعات است را ذوب می‌کند تا شما بتوانید قطعه‌ی الکترونیکی را از برد جدا کنید‌.

هویه لحیم کاری‌: هویه ابزاری است که برای مونتاژ و دمونتاژ برد الکترونیکی بسیار کاربردی است‌. عملکرد این وسیله با هیتر هوای گرم یکسان است و این وسیله با گرم کردن قلع باعث ذوب خمیر قلع پایه‌ی قطعات می‌شود‌.

فیتیله‌ی لحیم کاری‌: فیتیله‌ی لحیم کاری یکی از لوازم دیگر برای دمونتاژ برد است‌. با استفاده از فیتیله‌‌ی لحیم کاری می‌توانید تنها به یک قسمت از برد را گرم کنید بدون آنکه به سایر قسمت‌ها حرارتی وارد شود‌.

روش‌های مختلف دمونتاژ برد الکترونیکی

برای دمونتاژ برد الکترونیکی با توجه به نوع مونتاژ برد‌، قطعات استفاده شده در برد‌، قسمتی که می‌خواهیم دمونتاژ کنیم و‌… از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنیم‌. در ادامه با روش‌های مختلف دمونتاژ برد‌های الکترونیکی آشنا می‌شویم‌.

دمونتاژ برد با استفاده از قلع کش

برای دمونتاژ قطعات الکترونیکی با استفاده از قلع کش ابتدا به قسمتی از برد که می‌خواهیم حرارت می‌دهیم‌. زمانی که خمیر قطع در پایه‌ی قطعات شروع به ذوب شدن کرد باید دکمه‌ی قلع کش را بزنیم تا مکنده‌ی قلع کش‌، خمیر قلع ذوب شده را به درون خود بکشد‌. ممکن است با استفاده از قلع کش ذرات ریز لحیم به داخل مکنده کشیده نشود برای همین در این روش از فیلیتله‌ی لحیم کاری نیز استفاده می‌شود‌. نکته‌ی مهمی که در استفاده از قلع کش اهمیت دارد این است که خمیر قلع زمانی که به داخل مکنده کشیده می‌شود باید بلافاصله از مکنده خارج شود تا این خمیر در دستگاه قلع کش منجمد نشود‌.

دمونتاژ برد با استفاده از فیتیله‌ی لحیم کاری

استفاده از فیتیله‌ی لحیم کاری یکی دیگر از روش‌های دمونتاژ قطعات الکترونیکی است‌. در این روش باید یک قسمت از فیتیله‌ی لحیم کاری را روی قسمتی از برد که می‌خواهیم دمونتاژ شود قرار دهیم‌. بعد از قرار‌دهی فیتیله لحیم کاری به فیتیله توسط هویه یا هیتر هوای گرم حرارت می‌دهیم و منتظر می‌مانیم تا فیتیله‌ لحیم کاری تمامی ذرات لحیم را به خود جذب کند و سپس قطعات الکترونیکی را با پنس از برد جدا کنیم‌.

دمونتاژ برد الکترونیکی در منزل (بدون وسیله‌های خاص)

برد‌های الکترونیکی را می‌توان بدون استفاده از ابزار‌های خاص و فقط با هویه و یک قیچی یا پنس دمونتاژ کرد‌. این روش دمونتاژ از دقت پایینی برخوردار است و برای همین استفاده از این روش توصیه نمی‌شود‌. در این روش شما باید هویه‌ی لحیم کاری را گرم کنید و هویه را به پایه‌ی قطعات متصل کنید‌. با متصل کردن هویه و کمی فشار دادن خمیر قلع ذوب شده و اتصال قطعات با برد الکترونیکی از بین می‌رود‌. در این هنگام همانطور که هویه به پایه‌ی قطعه متصل است‌، قطعه را با استفاده از پنس از برد جدا کنید‌.

دمونتاژ برد الکترونیکی بدون استفاده از لوازم و تجهیزات مخصوص دمونتاژ ممکن است به سایر قطعات سالم برد نیز لطمه وارد کند و برای همین استفاده از آن منطقی نیست‌. اگر قصد دمونتاژ برد الکترونیکی‌ای را دارید و لوازم دمونتاژ برد را در اختیار ندارید می‌توانید با شرکت‌های خاصی که در این حوزه فعالیت می‌کنند همکاری کنید تا این شرکت‌ها با رعایت اصول ایمنی و با نهایت دقت پروسه‌ی دمونتاژ برد‌های الکترونیکی شما را انجام دهند‌. شرکت آوند الکترونیک با بیش از ۱۰ سال سابقه در حوزه برد‌های الکترونیکی می‌تواند به شما در این پروسه کمک کند‌. برای این کار کافیست در ساعات اداری با شماره تماس‌های پایین صفحه تماس حاصل نمایید‌.

دمونتاژ برد الکترونیکی در خانه | آوند الکترونیک

دمونتاژ برد الکترونیکی در منزل

نکات مهم هنگام دمونتاژ برد‌های الکترونیکی

در فرآیند دمونتاژ برد الکترونیکی باید به موارد خاصی دقت داشت باشید و نکاتی را رعایت کنید تا به پروسه‌ی دمونتاژ و برد الکترونیکی لطمه‌ای وارد نکنید‌. در ادامه این نکات را برای شما بیان می‌کنیم‌.

نکات دمونتاژ برد الکترونیکی | آوند الکترونیک

نکات مهم دمونتاژ برد الکترونیکی

استفاده از فلاکس

یکی از موادی که بهتر است در دمونتاژ برد الکترونیکی از آن استفاده کنید‌، فلاکس است‌. فلاکس ماده‌ای روغنی است که به ذوب شدن راحت خمیر قلع کمک می‌کند و باعث می‌شود بعد از دمونتاژ‌، قسمتس از برد که دمونتاژ شده اکسیده نشود‌. از فلاکس باید برای دمونتاژ IC‌ها و مدار‌های مجتمع استفاده کرد تا دمونتاژ قطعه‌ی الکترونیکی به برد و محل اتصال قطعات لطمه‌ای وارد نکند‌.

در نظر گرفتن جنس PCB

برد مدار چاپی از جنس‌های گوناگونی ساخته شده است که هرکدام از آنها داری دمای ذوب و ویژگی‌های خاص خود هستند‌. در پروسه‌ی دمونتاژ برد الکترونیکی باید به جنس PCB دقت کرد چرا که استفاده از دما‌های بالا که به PCB آسیب وارد می‌کند‌، می‌تواند کارآیی کل برد را از بین ببرد‌.

نوع مونتاژ قطعه و اندازه‌ی آن

مورد دیگری که هنگام دمونتا قطعات الکترونیکی باید در نظر گرفت اندازه‌ی قطعات است‌. استفاده از شدت باد بالا برای قطعات SMD و کوچک می‌تواند موجب پرتاب قطعه بعد از ذوب شدن لحیم شود‌.

دمونتاژ برد الکترونیکی‌؛ روشی هوشمندانه به جای تولید دوبار‌ه‌ی برد

دمونتاژ برد الکترونیکی در بسیاری از موارد بسیار عاقلانه‌تر از تولید دوباره‌ی برد الکترونیکی است و اگر تعداد قطعات کمی دچار مشکل باشند‌، دمونتاژ برد الکترونیکی بهترین انتخاب است‌. در این مقاله با دمونتاژ برد الکترونیکی‌، لوازم کاربردی در دمونتاژ برد و روش‌ها و نکات دمونتاژ قطعات آشنا شدیم‌. آوند الکترونیک با در اختیار داشتن دانش تخصصی دمونتاژ برد الکترونیکی و استفاده از ابزار‌های بروز می‌تواند پروژه‌های دمونتاژ برد الکترونیکی شما را با بالاترین کیفیت انجام دهد‌. برای ثبت سفارش دمونتاژ برد الکترونیکی یا دریافت مشاوره‌ی تخصصی رایگان با شماره‌های پایین صفحه تماس حاصل فرمایید‌.

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه آوند الکترونیک بودید از شما سپاسگزاریم‌.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب